Remisem w dwumeczu z WTS Polonią Bytom zainaugurowali nowy sezon waterpoliści KS Waterpolo Poznań. W sobotę, mimo prowadzenia przez większość meczu, przegrali 12-15. Niedzielne spotkanie miało odwrotny przebieg, a zwycięstwo poznaniacy zapewnili sobie na 25 sekund przed końcem spotkania.

Pierwsza kolejka Ekstraklasy piłki wodnej pokazała jak trudna będzie walka o ligowe punkty w nowym sezonie. Poznańscy waterpoliści podzielili się punktami na basenach Term Maltańskich i po pierwszej kolejce zajmują 4 miejsce w tabeli. Drużyna WTS Polonii Bytom, która osiągała w poprzednich sezonach sukcesy w kategoriach juniorskich pokazała, że będzie w tym roku nową liczącą się siłą w walce o medale Mistrzostw Polski seniorów. Również Legia Warszawa, która w letniej przerwie znacznie wzmocniła swój skład, na inaugurację sezonu dwukrotnie rozgromiła u siebie mistrzów Polski sprzed dwóch lat – Arkonię Szczecin. Faworytem do końcowego zwycięstwa pozostają broniący tytułu waterpoliści ŁSTW Łódź.

Po dwóch kwartach sobotniego poznaniacy prowadzili 7-5 i nic nie zapowiadało tego, jak ciężki okaże się to mecz dla gospodarzy. Reszta spotkania należała już jednak do wicemistrzów Polski, którzy najpierw w trzeciej kwarcie doprowadzili do remisu, a ostatecznie zwyciężyli 3 bramkową przewagą – 12:15. Najlepszymi waterpolistami wybrano Pawła Rękawka z Poznania oraz Yurija Behena z Bytomia.

W niedzielę obydwa zespoły przystąpiły do spotkania gotowe do walki i od początku spotkania byliśmy świadkami bardzo twardej gry. Najpierw w pierwszej kwarcie ukarany wykluczeniem z prawem zamiany został Rafał Bocheński, a następnie już na początku drugiej za brutalność z basenu wyleciał drugi zawodnik podstawowego składu poznaniaków – Jakub Goździak. Poznaniacy grając w drugiej kwarcie aż 4 minuty w osłabieniu pokazali charakter i na przerwę schodzili z boiska z minimalną stratą. W trzeciej kwarcie ponownie lepsi okazali się bytomianie i po 3 kwartach prowadzili oni 2 bramkami. Kiedy na zegarze gry do końca spotkania pozostawały 3 minuty, wydawało się, że goście prowadząc trzema bramkami wywiozą z Poznania komplet punktów. Tymczasem gospodarze pokazali, że trzeba walczyć do samego końca i najpierw odrobili stratę, a na 25 sekund przed końcem spotkania wyszli na pierwsze w tym meczu prowadzenie. Przewagi już nie oddali i zwyciężyli ostatecznie 14-13. MVP drugiego spotkania zostali poznaniak Oskar Szymonik oraz gracz Polonii Grzegorz Moś.

Weekend stosunkowo udany, wczoraj przegrana ale dzisiaj fantastyczny mecz, dużo walki i końcowe zwycięstwo. Mimo trzybramkowe przewagi Bytomian w ostatniej kwarcie, zawodnicy nie poddali się I do końca walczyli o zwycięstwo. Wykazaliśmy się dzisiaj bardzo dużą wolą walki i zaangażowaniem. Pierwszego prowadzenia w meczu, które objęliśmy 25 sekund przed końcem nie oddaliśmy już do ostatniej syreny. Teraz już przygotowujemy się na kolejne trudne starcie za 2 tygodnie z Legią w Warszawie – mówił po meczu Tomasz Różycki, prezes i kapitan KS Waterpolo Poznań.

Wyniki, skład oraz zdobywcy bramek Waterpolo Poznań:

14 października, pierwszy mecz 1. kolejki MPS:
KS Waterpolo Poznań – WTS Polonia Bytom 12:15 5:3,2:2,2:4,0:3
Paweł Handze i Łukasz Miałkowski – bramkarze, Rafał Bocheński 1 gol, Tomasz Różycki, Oskar Szymonik 3 gole, Bartłomiej Kowalewski 4 gole, Eryk Kalinowski, Paweł Rękawek 2 gole, Marcin Kulis, Marcin Drula, Michał Kulis, Jakub Goździak 2 gole, Rafał Iwanowicz. Trener: Jacek Maciąg.

15 października, mecz rewanżowy 1. kolejki MPS:
KS Waterpolo Poznań – WTS Polonia Bytom 14:13 2:3,4:4,2:3,6:3
Paweł Handze i Łukasz Miałkowski – bramkarze, Rafał Bocheński, Tomasz Różycki 5 goli, Oskar Szymonik 6 goli, Bartłomiej Kowalewski 1 gol, Eryk Kalinowski, Paweł Rękawek 1 gol, Marcin Kulis, Marcin Drula, Michał Kulis, Jakub Goździak 1 gol, Rafał Iwanowicz. Trener: Jacek Maciąg.

Zdjęcia autorstwa Piotra Rychtera / lepszyPOZNAN.pl