Tego meczu piłki wodnej nie możecie przegapić! Waterpoliści z Poznania i Budapesztu po raz pierwszy w historii wspólnie oddadzą hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca ’56 oraz rewolucji węgierskiej 1956 roku. W sobotę, 25 czerwca seniorzy WATERPOLO POZNAŃ oraz zawodnicy legendarnego klubu HONVÉD BUDAPESZT rozegrają w Termach Maltańskich mecz przyjaźni polsko-węgierskiej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00, a wstęp na trybuny jest bezpłatny.

Nasz klub z ogromną przyjemnością włączył się w uroczyste obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56.  Dzięki wsparciu Wydziału Sportu UMP do naszego miasta zaprosiliśmy przedstawicieli legendarnego klubu sportowego – HONVÉD BUDAPESZT. 25 czerwca w samo południe zawodnicy Racionet Honvéd Budapeszt, wielokrotnego mistrza Węgier i jednej z najlepszych drużyn piłki wodnej na świecie, zmierzą się z naszymi seniorami na basenie sportowym Terma Maltańskich. Wcześniej, punktualnie o godzinie 10:00, oba zespoły spotkają się na placu Adama Mickiewicza pod Poznańskimi Krzyżami i wspólnie uczczą pamięć bohaterów antykomunistycznych buntów 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Bardzo się cieszymy, że jako sportowcy możemy uczestniczyć w tak ważnych dla naszego miasta i całej kraju uroczystościach. Takiego meczu waterpolo jeszcze w Polsce nie było. Można go porównać do spotkania Lecha Poznań z piłkarzami Bayernu Monachium. Osiągnięcia Honvédu oraz jego poszczególnych graczy są po prostu imponujące. Zawodnicy z Budapesztu to nie tylko kilkukrotni mistrzowie Węgier, ale także reprezentanci kadry narodowej Węgier i m.in. zdobywcy złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Atenach czy Pekinie. 

Sekcja piłki wodnej klubu Honvéd Budapeszt powstała w 1949 roku. Pierwszy znaczący sukces jej zawodnicy odnieśli już cztery lata później, zdobywając w 1953 roku Puchar Węgier. W kolejnych lata po najwyższe trofeum  sięgnęli jeszcze  siedmiokrotnie. Na początku XXI wieku drużyna Honvédu zdominowała rozgrywki ligi węgierskiej, zdobywając mistrzostwo kraju sześć razy z rzędu w latach 2001-2006. Największy sukces w historii klubu to zwycięstwa w Eurolidze i Superpucharze Europy w 2004 roku. Piłkarze wodni z Węgier o tytuł najlepszej drużyny naszego kontynentu walczyli jeszcze trzykrotnie, zajmując drugie miejsca w latach 2002, 2003 i 2005. W barwach zespołu z Budapesztu występują m.in. trzykrotny złoty medalista olimpijski Kiss Gergely oraz dwukrotny mistrz olimpijski Barnabás Steinmetz. Honvéd jest klubem wojskowym, a jego prezesem jest obecny Minister Obrony Narodowej Węgier dr. István Simicskó.

Przy okazji wizyty piłkarzy wodnych z Budapesztu chcielibyśmy także przypomnieć kibicom o najsłynniejszym meczu waterpolo na świecie. 6 grudnia 1956 roku w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Melbourne zmierzyły się drużyny Węgier i ZSRR.  Spotkanie to przeszło do historii pod nazwą „krew w wodzie” i stało się symbolem sprzeciwu wobec wyjątkowo krwawego stłumienia przez Armię Czerwoną rewolucji węgierskiej. Drużyna Węgier zwyciężyła wówczas 4:0. Mecz tuż przed końcem został przerwany przez sędziego, po tym jak radziecki zawodnik uderzył węgierskiego waterpolistę Ervina Zádora, w wodzie pojawiła się jego krew, a na trybunach wybuchły zamieszki kibiców. Węgrzy, po zwycięstwie nad Jugosławią, zostali ostatecznie mistrzami olimpijskimi, a reprezentacja ZSRR zajęła dopiero 3 miejsce.

W barwach Waterpolo Poznań w meczu przyjaźni polsko-węgierskiej wystąpią: bramkarz Paweł Handze, Bartłomiej Kowalewski, Rafał Iwanowicz, Rafał Bocheński, Eryk Dziaduk, Eryk Kalinowski, Tomasz Różycki, Paweł Wielogórski, Jakub Goździak, Maciej Mruk, Oskar Szymonik, Marcin Drula, Piotr Cichy oraz Artur Wróbel wraz z trenerem Jackiem Maciągiem.

Serdecznie zapraszamy do kibicowania obu zespołom na trybunach Term Maltańskich!